Miedź w wystroju wnętrz – piękna i uniwersalna

Po raz pierwszy miedź (z łac. Cuprum od miasta Cypr) została wykorzystana przez człowieka już w epoce kamienia. Jej zastosowanie miało raczej charakter czysto użytkowy a nie dekoracyjny. Z czasem jednak zaczęto doceniać jej urok i tak 7 tys. lat p.n.e Egipcjanie zaczęli ją wydobywać i wyrabiać z niej bardzo wartościowe pod względem artystycznym miedziane naczynia. Kolejno mieszkańscy Azjii Mniejszej oraz Europy rozpoczęli wytapianie miedzi i odlewanie z niej przedmiotów użytku domowego oraz ozdób. Najstarszy miedziany odlew pochodzi z terenów Mezopotamii i jest datowany na ok. 3200 p.n.e.

Miedź wraz z innymi metalami tworzy ciekawe stopy takie jak mosiądz czy brąz. Ten pierwszy powstaje z połączenia miedzi z cyną, drugi o większej twardości to stop miedzi, cyny z dodatkiem fosforu. Zarówno brąz jak i mosiądz są metalami  wykorzystywanymi na szeroką skalę w wystroju wnętrz. Wróćmy jednak do miedzi.

Miedź jest niczym kameleon. To najbardziej uniwersalny metal, który ozdobi każde wnętrze.

W stylu skandynawskim doskonale komponuje się z szarościami i bielą.
We wnętrzach rustykalnych przybiera ciepłą barwę i nadaje tonu ponadczasowości. We wnętrzach w stylu glamour czy wnętrzach  loftowych jest niekwestionowaną królową dobrego tonu i dostojności.

Nie ma drugiego tak plastycznego i elastycznego materiału. Złoto przytłacza i jest bardzo zobowiązujące, aczkolwiek trzeba mu oddać, że to piękny materiał wiodący w stylu glamour.

Miedź cenią sobie współcześni architekci i projektanci wnętrz. Królem miedzi w świecie design’u jest Tom Dixon, który jako pierwszy na światową skalę dostrzegł potencjał tego metalu i nadał mu kształty wpisujące się w obowiązujące każdego sezonu trendy.

Tutaj możecie obejrzeć fragment wywiadu z Tomem Dixonem:

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/xEPbp48t5BI?list=UUcGuKf-sCx7hIKeVjrYj7pg” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

MIEDŹ JAKO DODATEK W TWOIM WNĘTRZU

Największe wrażenie robi, gdy pojawia się pod postacią pojedynczego punktu we wnętrzu: lampy, misy, tacy. W jej przypadku sprawdza się bowiem umiar.

lampa-salon-miedziana

Źródło: Pinterest/Stylecaster

Do jakich wnętrz wprowadzamy miedź? Idealnie odnajduje się we wnętrzach nowoczesnych, ascetycznych, oszczędnych, industrialnych a także tych w stylu skandynawskim, rustykalnym. Ponadto można ją wykorzystać we wnętrzach stylizowanych na daną epokę, w aranżacjach fusion czy retro. To materiał, który ludzie znają od zarania dziejów – dlatego nie trzeba dopisywać do miedzianych elementów żadnej historii – one same w sobie zawsze wydają się autentyczne i z duszą.

lampa-miedziana-salon-2

Źródło: Pinterest/Decordove

lampy-miedziane-loft

Źródło: Pinterest/Interior Design

Kochają ją kuchnie i łazienki. A to wszystko z uwagi na właściwości miedzi: antybakteryjność oraz tendencję do pięknego starzenia się. Idealnie zatem sprawdzi się nam: kubek miedziany lub kilka kubków miedzianych, miseczka czy misa miedziana jako element wystroju kuchni lub po prostu naczynie do podawania posiłków, bateria miedziana, zlew miedziany oraz niezastąpione
i niezwykle urokliwe garnki i miedziane patelnie, które dodadzą Twojej kuchni szlachetnego i oryginalnego wyrazu.

miedziane-akcesoria-miski-kuchnia

Źródło: Pinterest/Woodworking Network

  miedziane-akcesoria-miski-kuchnia

Źródło: Pinterest/Instagram

kuchnia-crate-and-barrel

Źródło: Pinterest/Crate and Barrel

akcesoria-miedziane-modne

Źródło: Pinterest/Signature Hardware/36th Avenue

wanna-miedziana-lazienka

Źródło: Pinterest/NY Times

 baterie-miedziane-lazienka

 Źródło: Pinterest/Hotrtonandcao.com.au

umywalka-miedziana-lazienka

Źródło: Pinterest/Signature Hardware

Wyjątkowość miedzi to również możliwość wykorzystania szerokiej palety barw patyny, która pozwala na różnicowanie kolorystyczne i dostosowanie wyrobu miedzianego do charakteru wnętrza. Nowe miedziane dekoracje czy sprzęty są złotawe i lśniące, po czym z biegiem lat ich barwy zamieniają się w brązy, zieleń, niebieski czy nasyconą rudość- a wszystko pod płaszczykiem pięknej, szlachetnej patyny.

patyna

Źródło: Pinterest/Facilismo.com

szafka-kuchenna-miedz-patyna

Źródło: Pinterest/ColorCopper.com

Miedź to bezapelacyjny zwycięzca jeśli chodzi o trendy 2017. Siła miedzi tkwi w jej pięknym, ciepłym, nieco rudawym odcieniu. Idealnie prezentuje się w towarzystwie mosiądzu, drewna i co może być dla niektórych zaskakujące, subtelnej białej ceramiki.

Na jakie miedziane dodatki warto zwrócić uwagę? Mogą być to naczynia kuchenne tj. garnki miedziane, patelnie miedziane, rondelki miedziane, kubki, miski, patery, wazony, lampy, latarenki, kosze. Zapewniamy, że miedź, mimo, że chłodna w dotyku, swoją barwą ozdobi i uprzytulni każde wnętrze!

 

2 przemyślenia nt. „Miedź w wystroju wnętrz – piękna i uniwersalna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *